Cart

Historia rasy

Maine Coon to rasa kotów, która już od bardzo długiego czasu intryguje ludzi na całym świecie. Duże koty domowe o mocnej, mięsistej budowie ciała są marzeniem miłośników zwierząt, którzy pragną mieć w domu małego tygrysa o łagodnej duszy i wesołym temperamencie. Maine Coony mają duże lekko owalne oczy. Pół długowłosa sierść różnorodna w zależności od części ciała na jakiej występuje również dodaje uroku temu niesamowitemu stworzeniu. Nieco dłuższa na brzuszku, długa i gęsta na „portkach”, mocno opierzony, długi, majestatyczny ogon, pędzelki na uszach, piękna „lwia” kryza i urocze piórka na łapkach wystające spomiędzy poduszek. Wszystkie te elementy składają się na piękny obraz, który co ciekawe nie powstał w wyniku mutacji genetycznej ani manipulacji człowieka. Maine Conny to rasa naturalna! Tak jak je widzimy, zostały ukształtowane przez naturę.

Pierwsze koty Maine Coon chociaż jeszcze wtedy nie miały tej nazwy, pojawiły się właśnie w stanie Maine, aktualnie w Nowej Anglii na początku dziewiętnastego wieku i to właśnie od nazwy stanu Maine powstał pierwszy człon nazwy tej rasy. Jednak koty tej razy mają dwu członową nazwę, skąd pomysł na Coon? Właśnie z tym już wiąże się wiele mitów i legend. Niektórzy uważali, że Maine Coon jest krzyżówką kota domowego i szopa pracza (ang. Racoon) lub rysiem amerykańskim i to właśnie powód dla którego drugi człon nazwy to Coon. Ludzie faktycznie mogli kiedyś tak sądzić ze względu na podobieństwa w wyglądzie tych gatunków między innymi pręgowane umaszczenie charakterystyczne dla szopa pracza lub pędzelki na uszach naturalnie występujące u rysia. Czy jednak to możliwe żeby doszło do takich krzyżówek? Z punktu widzenia genetyki takie krzyżówki kota domowego z szopem praczem nie są możliwe. Co do krzyżówki kota domowego z rysiem faktycznie takie krzyżówki są możliwe lecz niesamowicie rzadkie, a urodzone kocięta to nie Maine Coony tylko zupełnie inny gatunek w dodatku nie są też płodne co oznacza, że każdy narodzony kociak aby utrzymać charakterystyczny wygląd musiałby być dzieckiem kota domowego i rysia tymczasem koty Maine Coon są płodne i dobierając odpowiednie osobniki można utrzymać charakterystyczne cechy tych kotów krzyżując osobniki tylko tej samej rasy.

Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano rasę Maine Coon w 1860 roku. Zostały bardzo dobrze przyjęte, wygrywały wiele ważnych konkursów. Cieszyły się wysokim uznaniem przez ok 40 lat. Po 1911 roku jednak rasa stawała się coraz mniej popularna, pojawiły się inne, nowe i teraz to one cieszyły się największym zainteresowaniem. Doszło do sytuacji, że w latach 50tych dwudziestego wieku zaczęto plotkować o wyginięciu rasy Maine Coon. Na szczęście te pogłoski stały się nieprawdą między innymi dzięki powstałemu w latach 50tych The Cantral Maine Cal Club (CMCC) założonego przez Alty Smith i Ruby Dyer, których głównym celem była walka o dobre oceny na oficjalnych wystawach. Dzięki nieustannej walce 1 maja 1976 roku Maine Coon , którego kanada uznała za swoją rasę narodową został wpisany w największy rejestr kotów rasowych w Ameryce -Cat Franciers Assoociation.

Bliżej nam zanane FIFe, a dokładnie Federacion Internationale Feline rasę Maine Coon uznało w 1983. Można zatem przypuszczać, że koty tej rasy przypłynęły do Europy statkami handlowymi. Koty Maine Coon znów zaczęły się cieszyć dużym uznaniem, zdobywały nagrody, wygrywały mistrzostwa, generalnie dominowały na międzynarodowych wystawach. Co ciekawe, w Polsce rasa Maine Coon została dopuszczona do hodowli dopiero w 1997 roku jednak już w ciągu 20 lat stała się jedną z najpopularniejszych ras hodowanych w Polsce.

Co do historii rasy w Polsce. Sprowadziła ją do nas po raz pierwszy Anna Górska (Jompi*Pl) między 1994 a 1995 rokiem. Pierwszą przedstawicielką rasy Maine Coon w Polsce była kotka sprowadzona z Danii - czarna tygrysio pręgowana Guldfakse’s Chi Chi. Następnie z tej samej hodowli z Danii
przyjechały jeszcze kotka niebieska klasycznie pręgowana Catalina i kocur czarny klasycznie pręgowany Woodstock. W 1995 roku urodził się pierwszy miot w Polsce. Od tego czasu hodowcy zaczęli sprowadzać Maine Coony z różnych stron świata tj USA, Danii, Niemiec, Norwegii, Austrii.

Pierwszym w Polsce World Winneren został słynny A’Skywalker’s G’Kar sprowadzonym z Austrii.

Rasa Maine Coon do dnia dzisiejszego zachwyca ludzi z całego świata. Nic więc dziwnego, że wielu decyduje się na zakup takiego kota z doświadczonej, dobrej hodowli, która z całego serca dba o dobro rasy, o to by kocięta niosły jak najlepsze cechy charakteru i były dobre w typie. Dobrze zbudowane, muskularne z wieloma innymi cechami o których pisaliśmy już wcześniej.

Bibliografia:

Felispolonia
Kocie sprawy
Maine Coon
Hybrydy kota
Swiat kotów
Federacja
Genetyka
Zlecenie genetyka

czwartek, 17 wrzesień 2020