Socjalizacja w naszej hodowli to min codzienność, kocio-ludzka wymiana uczuć i emocji. Tworzenie lub wykorzystywanie sytuacji z życia codziennego do budowania pozytywnych relacji między kociętami, a ludźmi. Socjalizacja to budowanie zaufania kociąt do ludzi przez pokazywanie kociętam jak w codziennych sytuacjach są chronione, szanowane i odpowiednio traktowane. W tym wypadku niesamowicie istotna jest konsekwencja, panowanie nad sobą, wiedza i doswiadczenie.
Czy to ważne? Otóż czasu, w którym kocięta są w hodowli nie da się cofnąć. Między 4 a 9 tygodniem życia kociąt zachodzą w ich głowach nieodwracalne zmiany, są budowane podstawy przyszłych zachowań. Odpowiednio pokierowane kocięta (z naciskiem na indywidualne podejście hodowcy w stosunku do każdego kociątka z miotu) mogą w przyszłości prowadzić beztroskie życie w swoim wymarzonym domu.
Ja wygląda to w praktyce?
Oprócz "zajęć grupowych"; interakcji stołecznych z dziećmi i dorosłymi, arażujemy spotkania sam na sam kot->hodowca. To znaczy, że kociątko i hodowca określony czas przebywają w jednym pomieszczeniu, bawią się i "rozmawiają". Dzięki takiemu postępowaniu hodowca może wychwycić indywidualne cechy i predyspozycje kota.
Czasami kociątko wymaga skorygowania pewnych zachowań i kolejne tygodnie ukierunkowane są na min pracę z danym kotem w celu uwydatnienia pozytywnych cech lub zminimalizowania negatywnych. Socjalizacja kociąt jest to cudowna praca, ale również czasochłonna i pełna emocji, wymagająca cierpliwości, systematyczności i konsekwencji.
Jest nam niezmiernie miło, gdy dostajemy od Was informacje o tym jak jesteście wdzięczni i szczęśliwi z nowym członkiem rodziny.
To jest dla nas bardzo duża motywacja do dalszego działania. Jesteśmy dumni również z tego, że niektóre z naszych kotów sprawdzają sie w roli felinooterapeutów.